Rzeczy Istność. V Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu. Laboratorium Literatury.

 

 

Rzeczy Istność 2022. Będzie to już piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Przedmiotu. Jedynego w Polsce Festiwalu Artystów Teatru Przedmiotu. Pragniemy zaprosić do udziału w festiwalu artystów z kraju i Europy, którzy zaryzykowali inscenizację wybitnej literatury w teatrze przedmiotu. Pragniemy popularyzować narzędzia teatru przedmiotu, a jednocześnie utrzymać formułę jedynego festiwalu teatralnego artystów teatru, nie teatrów. Zaprosimy artystów z kraju i z zagranicy, dając możliwość zaprezentowania sztuki często niszowej, eksperymentalnej.

 

 

 

Festiwal Rzeczy Istność jest wyjątkowy w skali kraju z kilku powodów. Jest jedynym festiwalem artystów teatru nie teatrów, prezentujemy dorobek twórców teatralnych mimo że występują w zespołach pod różnymi szyldami. Publiczność ma możliwość żywego uczestnictwa w spotkaniu z nimi, zadawaniu pytań, pracy warsztatowej. Podczas festiwalu zwracamy uwagę na wysoki poziom i autorski charakter sztuki. Zapraszamy spektakle, które powstały poza instytucjami. Promujemy młodych artystów i spotykamy ich z doświadczonymi mistrzami. Prezentujemy szerokim rzeszom odbiorców sztukę niszową i mało znaną nadając jej mało znaną perspektywę - Teatru Przedmiotu jako osobnej dziedziny sztuki mającej i tradycję i awangardę, różne szkoły i dającej szereg narzędzi możliwych do wykorzystania w edukacji, terapii i innych sztukach performatywnych. Konfrontujemy prace artystów z kraju z podobnymi artystami z zagranicy. Pozwala to nawiązywać wieloletnie interesujące kontakty międzynarodowe, zwiększać rozpoznawalność i popularność teatru przedmiotu. Staje się też pretekstem do prezentacji archiwaliów tego teatru.

 

 

 

Organizator: Fundacja Theatrum Mundi

Partnerzy: Instytut Teatru Przedmiotu, Fundacja Harmonicznego Chaosu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach, Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki

 

 

 

ZADANIE DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO